Başkan GÖL:” Birincil Hedefimiz Aymakoop”u Dünya”da Bilinir Yapmaktır”

İstanbul Ayakkabı ve Yan Sanayi İşletme Kooperatifi Aymakoop 2019-2020 hesap yıllarına ait olağan genel kurul toplantısı, Yeni Ticaret Merkezi teras kat toplantı salonunda yapıldı. İstanbul Ayakkabı ve Yan Sanayi İşletme Kooperatifinin 2019-2020 hesap yıllarına ait olağan genel kurul toplantısı, Yeni Ticaret Merkezi teras kat toplantı salonunda gerçekleştirildi. Divan Başkanı Hakan Ataman, Kâtip Üye Murat Gürüz, Hasan Duman, Oy Sayım Memuru Abdülkadir Doğan, Harun Korkmaz olarak seçildi.

Başkan GÖL:” Birincil Hedefimiz Aymakoop”u Dünya”da Bilinir Yapmaktır”
İstanbul Ayakkabı ve Yan Sanayi İşletme Kooperatifi Aymakoop 2019-2020 hesap yıllarına ait olağan genel kurul toplantısı, Yeni Ticaret Merkezi teras kat toplantı salonunda yapıldı.
İstanbul Ayakkabı ve Yan Sanayi İşletme Kooperatifinin 2019-2020 hesap yıllarına ait olağan genel kurul toplantısı, Yeni Ticaret Merkezi teras kat toplantı salonunda gerçekleştirildi. Divan Başkanı Hakan Ataman, Kâtip Üye Murat Gürüz, Hasan Duman, Oy Sayım Memuru Abdülkadir Doğan, Harun Korkmaz olarak seçildi.
AYMAKOOP”A DEĞER KATAN FİRMALARI SEÇİYORUZ
Murat Göl: “2019-2020 olağan genel kurulumuza hoş geldiniz. Zamanınızı çok almamak için faaliyet raporunu başlıklar halinde, özetle okuyacağım 2019-2020 yılında bildiğiniz gibi Covid-19 sürecini yaşadık. Covid 19 site kapılarına asansörlere kooperatifimizin her yerini bilgilendirme yazıları yazdık ve dezenfekte çalışmaları yaptık. Şu anda bulunduğumuz Ticaret Merkezi’ni yaptık. Yaklaşık 2 sene önce de açılışını gerçekleştirdik. Ticaret merkezimizin, sadece bu katı hariç diğer kısımları tamamlandı. Kiraya vermeye de hızlı bir şekilde başlamıştık. Şu anda kiraya verilmeyen üst katta sadece 10 tane dükkanımız kaldı. Onları da kiraya verdiğiniz zaman, burası tamamen dolmuş olacak. Yerlerimizi kiraya verirken de özellikli bir ticaret merkezimiz olsun sitemize değer katan kiracılarımız olsun diye çalışıyoruz. Laleli’den Beyazıt’tan Merter’den Hatta İzmir’den showroom’lar açılmaya başlandı. Yurt dışından da gelen alıcıları buraya çekmeye başladık.
HER MİLLETTEN ALICILAR AYMAKOOP İŞ YERLERİNE GİRİP-ÇIKMAYA BAŞLADI
Zaten sitemizde sizde fark ediyorsunuzdur her milletten alıcılar Dükkanlara girip çıkmaya başladılar. Yavaş yavaş Bizim Türkiye’de Aymakoop’u Merkez yapma isteğimiz gerçekleşmeye başladı Çok şükür hem mülk değerlerimiz hem de dükkân değerlerimiz artmaya başladı. Şu anda Mevcut hali ile 3 milyon 300 bin lira gibi bir kira gelirimiz var. Sıfırdan bir arsa olan yerin üzerinden 3 milyon 300 bin lira gibi bir kira geliri elde ettik. Boş olan 10 tane dükkanımızda dolduğunda 850 bin lira daha kira gelirimiz olacak. Toplamda 4 milyon 152 bin lira kira gelirini ulaşmış olacağız. Kira gelirimiz Toplamı 4 milyon 700 bin lira şu anda kira gelirimizin iki katını yakalamış durumdayız çok şükür. Maliyet olarak da şöyle söyleyeyim biz burayı 45 milyon liraya mal ettik. Şu anda yapmaya kalksak İnşaat bedellerini de şöyle bir baktığımızda 110 milyon liraya mal oluyor Değer olarak da 200 milyon liranın üzerinde bir değeri var Bu değere sahip olmuş oldu kooperatifimiz.
AYMAKOOP KATLI OTOPARKI KENDİMİZ YENİLEDİK 200 BİN TL TASARRUG ETTİK
Katlı otoparkımızın dış cephesi çok kötü gözüktüğü için belediye dış cepheyi boyamamızı istedi haklı olarak. Biz diğer işlere bakmaktan pek fark edemedik ama sonradan baktık ki hakikaten kötü gözüküyor. Bunlarla ilgili teklifler alalım, duvara reklam verelim diye konuştuk Reklam verecek kimse bulamadık Sonra boyamak için teklifler aldık Yaklaşık 250 bin lira ile 300 bin lira arasında teklifler verildi. Sonra biz dedik ki biz kendimiz bu uyuyamaz mıyız burayı personelimiz var Boya zaten nalburda satılıyor Boyasını tamamen kendimiz yaptık 53 bin liraya mal ettik. Yani burada neye dikkat ediyoruz? Buradaki gider hepimizin gideri 200 bin lira tasarruf sağlamış olduk. İmar barışı çıktıktan sonra bizim sitemizde imarlı olmayan Yerlerin imarlarını aldık. Tamamen kaba inşaatını yaptırdık. İncesini kooperatif kendi bünyesinde yapacak şekilde… Kooperatifi’nin cebinden yine para çıkmadan… Bunu da ileride kiraya saymak kaydı ile yaptırdık. İnşallah 3 sene sonra oradan da bir kira geliri elde edeceğiz.
BAŞARILI VE İŞİNİN EHLİ BİR GÜVENLİĞİMİZ VAR
Güvenlik olarak da biliyorsunuz başarılı bir güvenliğimiz var Başta Sedat Bey olmak üzere güvenlikçi arkadaşlarımıza da çok teşekkür ediyorum. Günde 2 sefer araçlarınızın kapıları kontrol ediliyor, Dükkân kapıları kontrol ediliyor. Dükkân kapılarının üzerinde anahtarlar bırakıyor hatta çok enteresan Dükkânda çanta var, dükkânın kapısı açık, çantanın içi de para ile dolu içinde deste deste paraları da görüyorsunuz. Yani hırsıza gel beni al der gibi çanta bırakılmış. Çok şükür onları bulup sahiplerine teslim ediyorlar.
AYMAKOOP ASANSÖRLERİNİ YENİLEYECEĞİZ
Bildiğiniz gibi asansörlerin mavi etiket prosedürleri sürekli değişiyor. Biz yine mavi etiket almak için bir takım değişiklikler yapmak zorunda kaldık Ama yine de bizim asansörlerimiz artık beni yenile diyor. Biz diğer yatırımlarımıza önem verdiğiniz için asansörlerimizi Ufak tamiratlar ile parça değişiklikleri ile Bugüne kadar getirdik ama bundan sonra artık kapılar, menteşeler tutmamaya başladı. Menteşeler sürekli kaynak yapılıyor. 1 bloktan 3 kere talep geliyor Asansörümüz kaldı diye… Sonuç itibarıyla asansörü fiyatı ne olur diye, asansör fiyatları aldık. Birim başına 150.000 lira asansörlerin yenilenme rakamı çıkıyor. Yani asansör başına bu rakamı çarptığınızda 9 milyon lira gibi bir para meydana çıkıyor. Tabii benim mesleğimde makine mühendisliği. Bu konuda asansörcüler ile bir toplantı yaptım. Biz bu şekilde bunun altından kalkamayız dedim. Bunu üyelere de yükleyemeyiz, Bunu planlı bir şekilde yapmamız lazım diyerek toplantı yaptık. En önemli konulardan başlarsak, Asansörlerin halatları ve kasnakları yani bizi taşıyan kısımlar 10 yılı aştı. Öncelikle onları değiştirmemiz gerekiyor. Çünkü onların da ömrü tamamlanmaya başladı. Onun yağlama sistemleri var Dolayısıyla oradan başlamak üzere, kasaları değiştirmeden. Şu anda kapılarda biraz ayarsız. Onları değiştirmemiz gerekiyor. Bir yandan da elektronik sistemler kablo ve butonlar yenilenecek bu işi yaklaşık 1 milyon 800 bin lira gibi bir rakama indirdik. Bunu da şöyle yapmayı planlıyorum halat ve kasnakları önce değiştirip ödeme planımıza göre yayıp arkasından da kapılara gireceğiz. Bütçeniz den 1800000 lira gibi bir rakam çıkacak ama 9 milyon lirayı kasamızdan çıkarmadan… Bunun yaklaşık 1/4 fiyatından daha da az bir rakama bu işi bitirmeye çalışacağız Allah kısmet ederse. Bu işin kolayı şu çağırırsınız asansörcüleri fiyatı alırsınız Hadi bu parayı toplayalım kişi başına ne düşüyor hesaplayalım yapalım Dersiniz Ama ben nasıl yaptığımızı açık açık anlatıyorum ki Yönetim burada Ne yapıyor ne ediyor Ne şekilde bizim hakkımızı koruyor diye Kafanızda soru işareti kalmasın. Asansör kulelerinin de çatıda açıkta kalan kısımları var onlar da çürümeye başlamış onların da 18000 lira gibi bir maliyeti var onları da yavaş yavaş yapacağız kısmet olursa.
OTOPARK KULLANIMIYLA AYMAKOOP İÇİ TRAFİK DAHA RAHAT OLACAK
Bunun dışında biliyorsunuz otoparkımızı tamamen boşalttık. Bunu üyelerimize tamamen açtık işlevsel hale getirdik. Ama bakıyorsunuz dükkanların önünde de arabalar var. Şikayetler geliyor arabalar çift kat olmuşlar yan yana. Her şey bizde bitiyor. Otoparkları kullanırsak gündüz sokaklarımız biraz daha rahatlayacak
Şu anda web sitemiz faaliyette. Yenisini de yaptırdık. Reklamlarını da Yurtdışında yaptırmaya başlıyoruz Aymakoop TV diye de bir kanal açtık Orada sektörümüzün ileri gelenleri olsun Ders mahiyetinde birtakım çalışmalar olsun Onların da yayınlarını yapmaya başladık. Onları da genişleterek Aymakoop un dünyada daha bilinir bir hale gelmesini sağlayacağız. Hepinize çok teşekkür ediyorum hayırlı bir genel kurul olsun hepimize Hastalıksız sağlıklı Günler diliyorum hepinize”
Denetim kurulu raporu ve bilanço gelir gider hesapları da okunarak müzakereye açıldı ve oylamaya geçildi. 2019 ve 2020 yıllarına ait raporlar ayrı ayrı üyeler tarafından oylandı Raporlar oy birliği ile genel kurul onayını aldı. Yönetim kurulu ve Denetim Kurulu huzur hakları yüzde 15 oranında arttırıldı. Bundan sonraki genel kurulların pandemi gibi bir durum söz konusu olduğunda birleştirme genel kurulları yapılması genel kurulların 2 veya 3 hesap dönemi birleştirilerek yapılmasına karar alındı. Su abonelikleri ile ilgili yaşanan hak kaybını önlemek için gündeme madde eklediklerini ifade ederek açıklamalar yaptı.


AYMAKOOP YENİ YÖNETİM KURULU ASİL İSİMLER ŞU ŞEKİLDE OLUŞTU:
Murat Göl, Yusuf Aksu, Nusret Yalçın Şakir Kılcı, Rıdvan Tekinalp, İlhami Duman, Ahmet Duman
Yönetim kurulu yedek üyeliklerine: Bayram Şireci, Âdem Kazancı, Ertan Bergen, Cem Teköz, Hasan Açıktepe, Harun Korkmaz, Muharrem Acer. Denetim Kurulu asil üyeliklerine: Alaaddin Kaya, Ramazan Gök. Denetim Kurulu yedek üyeliklerine: Halit Dönmez, Partu Pirinççi
İkitelli organize sanayi asil temsilciliğine Murat Göl yedek temsilciliğine Nusret Yalçın seçildi
Genel kurulun sonunda Murat Göl hem iş değişikliği yapan hem de yer değişikliği yapan yönetim kurulunda birçok faydalı işler yapan Mehmet Kiraz’a bir plaket takdim etti.
Haber Güncelleme:Türkiye Esnaf Gazetesi

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu