Bağcılar Güngören Sanayi Başkan Koç İle Devam Dedi

Bağcılar Güngören Olağan Seçimli Genel Kurulunu Yaptı

İkitelli Organize Sanayi Bölgesinin Otomotiv Sektörüne hitap eden Bağcılar Güngören Sanayi Sitesi Olağan Seçimli Genel Kurulu Bağcılar Güngören Sanayi Sitesi Yerleşkesi içinde yer alan toplantı salonunda yoğun katılımla yapıldı. 9 Maddelik Gündem Maddeleri uyarınca Kurulun açılışı,Saygı Duruşu ve İstiklal Marşımızın okunmasıyla Genel Kurula devam edildi.

Kurulun acılış konuşmasını Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Vural Koç yaptı.Başkan Koç Kurul Süresince gündem maddeleri gereği ve bilgilendirme açıklamaları yapmak için defalarca kürsüye gelerek genel kurulu bilgilendirdi,gösterilen ilgi,teveccüh ve güvenden dolayı teşekkür konuşması yaptı.
Başkan Koç, selamlama açılış ve bilgilendirme konuşmasında şunları söyledi:
“Sayın hazirun çok degerli katılımcılar,kıymetli hükümet komiserleri,bağcılar Güngören sanayi sitesinin degerli ortakları hepinizi Yönetim Kurulu adına saygıyla muhabetle selamlıyorum.Yapılacak bu genel kurulumuzun sizlere ailelerimize,bölgemize ve ülkemize hayırlı ugurlu olmasını diliyorum. Hayırlı bir genel kurul,hayırlı bir genel kurul ile hayırlı kararların alınmasını yüce rabbimden niyaz ediyorum.
Degerli üyeler, bugün bağcılar Güngören sanayi sitemizin önemli günlerinden birini daha hep birlikte burada yaşıyoruz.2021 yılı olagan genel kurulunu yapacagız.
Genel kurul ile ilgili hazırlanmış maddeler faaliyet raporunu içeren kitapçık ile hepinize sunulmuş ve hepinizde mevcuttur.
Bugün bu kurulda seçim maddemizde var.Alacagımız son derece önemli kararlarımız var.Kararlarımızı Kooperatifler kanununa,kuruluş ana sözleşmesine ve üyelerimizin hakkına hukukuna riayet edilerek alınmasını da yüce rabbimden niyaz ediyorum.
Degerli arkadaşlarım,degerli ortaklar, hep birlikte burada uzun yıllardır beraberiz.Sizlerin teveccühlerinizle yöneticiliğinizi başkanlıgınızı yapıyorum.Abilerim var,kardeşlerim var.Hepinizi tekrar saygı ve sevgiyle selamlıyorum.
Buraya geldigimiz günlerdeki dönemde kooperatifimizin durumu,bizden evvelki durumu,onlardan evvelki durumu hepimizin malumudur. Kooperatifimiz adına buraya ve bize hizmet edilirken burada taş üstüne taş koyulup, bu kooperatifimizi bu güne getirmeye emek veren, hizmet eden gelmiş geçmiş bütün arkadaşlarıma yönetim kurulum adına şükranlarımı sunuyorum.
Biz buraya geldikten sonra gerçekten hepinizin bilgisi dahilinde gece gündüz demeden çalıştık inanın.Bunu hepinizde zaten görüyor izliyorsunuz.Bulundugumuz bina yoktu.Buralar ne haldeydi hepiniz biliyorsunuz.Bugün bu caddenin şeklini bizim yönetimimiz degiştirdi ve Bağcılar Güngörene yaraşır yeni bir Bankalar Caddesi haline getirildi.
Burasını nasil bir cadde haline getirdigimizi görüyorsunuz.Bir spor kompleksi yaptık kat karşığı ki belki Türkiye”de öyle bir sözleşme imzalanmamıştır.Burada kooperatifimizin uyeleri de ya bunlara haksızlık ettik,bunların süresini uzatalım önerisi getiren arkadaşlarımız vardır. Beyaz Touwer”in yeri biliyorsunuz adeta bir hurdalıktı.Bugun hiç boş yeri yok tamamı kirada.Metro İş Merkezi burası da aynı.Belki hayatımızda yaptıgımız en hayırlı işlerden biri hepinizin katkılarıyla kooperatifimizin yerleşkesi içinde bir meslek egitim merkezi kurduk. Şu anda bu kurumda 700 talebemiz var.Binlerce insana çıraklık,kalfalık,ustalık ve eğitici ustalık belgesi verdik.Uzun yıllar mücadele ederek,Meslek Egitim Merkezinde okuyan arkadaşlarımızın Lise Diploması alması için mücadele ettik hamdolsun bunu da başardık ve bu yıl 126 öğrencimize lise diploması verdik.

Sayın Cumhurbaşkanımızın da bizim bu gayretlerimizi gördü. Bu yıl Meslek Eğitim Merkezlerine yaptıgı katkıları verdiği teşvikleri orada okuyan öğrencilerimize 11.sanıfdan sonraki öğrencilere 2700 lira,2300 lira ve 1100 lira gibi maaşları ve çalıştıkları şirketlerde de SSK”larını ödetiyorüz. Gerçekten çok hayırlı,çok bereketli ve ülkemizin ihtiyacı olan ana elemanlara ki biz buna daha evvel ara eleman diyorduk.Bu son derece önemli ihtiyacı karşılama anlamında burada çalışan üyelerimize ve diger taraftaki esnaflarımıza ve iş adamlarımıza gerçekten çok iyi yetişmiş elemanlar veriyoruz.Meslek Eğitim Merkezimiz geçen yıl Türkiye”de yapılan bir yarışmada KetKem (CAD/CAM) Programında Türkiye ve Avrupa birincisi oldu.Şu anda Avrupa Ülkelerinde bizim Meslek Eğitim Merkezimizin Programı Eğitim olarak veriliyor.Bizim Meslek Eğitim Merkezimiz 250 bin dolar gibi bir teşvik aldı.Bunu nakit para olarak değil,burada eğitim gören örencilerimiz ve öğretmenlerimiz,Almanya”da,İspanya”da,İtalya”da,Bulgaristan”da,Romanya”da ve Sirbistan”da eğitim gördüler.Çünkü oralarda bizden daha iyi tezgahlar 5 eksenli tezgahlar vardı.Pratiklerini geliştirmek için de gidilip oralarda bu eğitimleri aldılar ve oralarda alınan eğitimler dönülüp burada bu çocuklarımıza veriliyor.Şimdi hepiniz biliyorsunuz ben uzun yıllardır ikitelli Osb de de yöneticilik yapıyorum.Şimdi de İkitelli OSB de büyük bir Meslek Eğitim Merkezi kuruyoruz inşallah ve burada okuyamayan,eğitimini iyi yapamayan Anadolu”dan gelip bir yerde kalamayacak çocuklarımızın inşallah eğitimlerini tamamlatıp onları iş hayatına usta olarak,yönetici olarak,iş adamı olarak göndereceğiz.Bizim meslek eğitim merkezimizden mezun olan çocuklarımız bir üniversite mezunundan daha çok maaş alıyor.Çünkü üniversiteden mezun olmak bir meslek olarak kabul edilmiyor artık.Yani bir meslek sahibi olmak çok önemlidir.Bende üniversite bitirerek mühendis oldum ama inanınız ki Meslek Eğitimi olarak Meslek Lisesi Mezunu olmam bana çok büyük katkılar sağlamıştır.
Onun yanında biliyorsunuz kooperatifimizin alt yapısını biz İkitelli Osb ye yaptırdık.Yaptırdıgımız yıl 6 yıl oldu.3 milyon 700 bin liraya. Bugün bu paralara bizim cebimizden çıkacak olsa ödeyemeyeceğimiz rakamlar ama bütün alt yapımızı İkitelli Organize Sanayi Başkanlığına bilabedel yaptırdık.
Diğer yandan İmar Barışı Çıktığı zaman bizim büfelerimiz yeşil alandı.Onların paralarını yatırarak oralarda ki imar haklarımızı kazandık.Spor kompleksimiz normal arsamıza sığmıyordu spor sahası,halı sahası,onu biraz büyütmüştük burasını da geçici bir iskan ile halletmiştik Osb de.İmar Barış Yasası çıkınca ordaki fazlalığıda elbette sizin paralarınızı da yatırarak kooperatifimizde orada bir park alanı,spor alanı olan yerde de şu anda 7 bin metrekare olan bir iş merkezimiz var.Kooperatifimiz hiçbir üyemiz zarar görmeden,işini aksatmadan asfaltlarını yaptık.Bunu yaparken de sabahlara kadar çalıştık ki gündüz insanlarımız iş kaybı yaşamasın diye. Böyle bir titiz çalışma ile asfaltlarımızı tamamladık.
Son dönemde de hepinizin katkılarıyla kira gelirlerini dağıtmadan biliyorsunuz Bir Ahi Evren Binası yaptık.İnanın ki bir yıl bekletseydik ki Allah yardım etti.Zamanlama kararı çok isabetli oldu.O inşaat başladığında 3 Bin liraya demiri aldık ki bugün demirin kilogramı için 16 bin lira diyorlar. Yani biz bu binayı 5 kat daha pahalıya mal ederdik ve kira gelirleriyle de artık orayı yapma şansımız da kalmazdı.Çünkü kira gelirlerimiz yüzde 400-500 artmıyor.Devletin verdigi oran ortalamasıyla yüzde 20 yüzde 30 artırıyoruz.Dolayısıyla bu kira gelirlerimizle neticede çok ciddi ve faydalı olan bir Ahi Evren Binası kazandırdırmış olduk.Kiracılarımızı da yüzde 60 oranında yerleştirdik.Oraya yılbaşına kadar ödeyeceğimiz çekler var.Yılbaşından sonra 1 Ocak 2023 itibariyle de oranın kiraları da dahil hepinize kira gelirleri dagıtımlarına başlanacak.Sizler eski aldıgınız kiraların belki bugün iki katına yakınını alacaksınız.
Kurulumuzun gündem maddesinde seçim olduğuna göre elbette seçilip seçilmeyeceğimizi bilmiyoruz. Seçilen arkadaşlarımızda,bizler tekrar seçilirsek de bu hizmetleri yapmaya devam edeceğiz.
Değerli Genel Kurul üyeleri, size yaptıklarımızı iş ve işlemlerimi anlatmaya kalksak gerçekten 14 sene lazım.Yani bizlerin burada ne kadar önemli işler yaptığımızı tek tek anlatmaya başlarsak gerçekten bunları 14 yıla sığdıramayız.Dolayısıyla hem zamanınızı fazla almak istemiyorum.Genel kurulumuzun gündem maddelerine geçmek istiyorum.”

Haber:Turkiye Esnaf Gazetesi

Haberin Detayları Devam Edecek…

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu