Atlas Üniversitesi Akademik Hayata Merhaba Diyor

Atlas Üniversitesi, Türkiye’de eğitime yeni bir bakış açısı getirmenin verdiği dinamizm ve merakla akademik hayata başlıyor. Bilimsel özerkliğe sahip fakülte, enstitü, yüksekokul ve tüm birimleriyle 2020-2021 eğitim öğretim yılında öğrencilerine kapılarını açacak olan Atlas Üniversitesi’nin Vadi Kampüsü, içerisinde Diş Hekimliği Uygulama ve Araştırma Merkezi’ni de barındıran yaklaşık 110.000 m2 açık-kapalı alan içerisinde yer alıyor. ‘Kelebek Etkisi’ sloganı ile küçük eylemlerin büyük değişimler yaratacağından yola çıkan Atlas Üniversitesi, günceli, gündemi, dünyadaki gelişmeleri yakından takip eden bir yaklaşımla, dünyanın her yerinde çalışacak, uygulamalı eğitim almış ve girişimci bireyler yetiştirecek.

Mütevelli heyeti başkanlığını Dr. Yusuf Elgörmüş’ün, rektörlük görevini ise Prof. Dr. Batuhan Özay’ın yürüttüğü Atlas Üniversitesi, 1998 yılında kurulan Medicine Hastanesi ile sağlık alanında 22 yıllık deneyim gücünü elinde bulunduruyor. Atlas Üniversitesi; Tıp Fakültesi, Diş Hekimliği Fakültesi, Sağlık Bilimleri Fakültesi, İnsan ve Toplum Bilimleri Fakültesi’nin yanı sıra Mühendislik & Doğa Bilimleri Fakültesi ve Meslek Yüksekokulu’nda 11 lisans 10 önlisans olmak üzere 21 programa öğrenci kabul edecek. 110 bin m2 üzerine kurulu ileri teknoloji ile donatılmış modern kampüste bu yıl yaklaşık 1000 öğrenci, eğitim alacak. Üniversite binasına ek olarak modern teknoloji ile donatılmış 75.000 m² alan üzerine kurulu 400 yatak kapasiteli, 1’i hibrit olmak üzere 18 ameliyathanesi ile Atlas Üniversitesi sağlık, eğitim, uygulama ve araştırma hastanesinin 20 yıllık deneyimini öğrencilerle paylaşacak. Ayrıca evrensel olmanın önemine verdiği değer gereği çok kültürlü bir eğitim ortamını oluşturmak idealiyle uluslararası öğrencilerini ağırlayacak.

Lisans eğitimini İstanbul Tıp Fakültesi, uzmanlığını Cerrahpaşa Tıp Fakültesi Çocuk Hastalıkları Bölümü’nde tamamladıktan sonra 28 yaşında hastane kurarak girişimci ruhunu kanıtlayan Atlas Üniversitesi Mütevelli Heyeti Başkanı Dr. Yusuf Elgörmüş, ‘Bir Tıp doktoru olarak asistanlığımdan bu yana nitelikli, bilimsel altyapısı güçlü gerçek bir üniversite kurmak hayalimdi… Medicine Hastanesi’nde de bu hayali gerçekleştirmek için adımlar attık. Daha önce hastanelerimizde Konferans salonları, derslikler, kütüphane, asistan odaları, öğrenci staj odaları gibi hazırlıklar yaptık ve hastane işletmeciliğinde de eğitime ve uygulamaya önem verdik. Yıllar içerisinde çok sayıda öğrenciye staj imkânı sağlayarak özellikle tıp ve sağlık eğitiminin bir parçası olduk. En büyük yatırım insana yatırımdır. Biz de önce bu yatırımın en önemli basamağından, eğitimden başlama hedefiyle yola çıktık. Ülkemizde kişi başına düşen doktor sayısı artış hızı OECD ortalamasının yarısı kadar. Sadece tıp doktorları açısından değil sağlıkta hemen hemen her alandaki mevcut istihdam rakamlarımız, OECD ülkelerinin çok altında. Bu alandaki açığın nitelikli şekilde doldurulması için buradayız. Ayrıca 22 yıldır dünya üzerinde çok sayıda sağlık yatırımı yaptık ve başta Avrupa olmak üzere tüm dünyada, nitelikli sağlık çalışanı açığı olduğunu tecrübe ettik. Özellikle sağlık alanında, istihdam açısından bunu fırsat olarak görüyoruz ve tüm mezunlarımızı sadece Türkiye’de değil, tüm dünyada çalışabilecek nitelikte yetiştireceğiz. Herkes çok zeki, herkes çok başarılı olmak zorunda değil ama herkes kendi dünyasını değiştirebilecek güce sahip. Biz de bu gücü ortaya çıkarmak için öğrencilerimizin yanında olacağız. Adını hem coğrafya haritaları derlemesi anlamına gelen ve yol gösteren atlastan, hem de anatomide çok büyük önem taşıyan ve insanın en önemli omur kemiği olan atlas kemiğinden alan Atlas Üniversitesi, ismini lise öğrencilerinin koyduğu ilk üniversite olma özelliğini de taşıyor. Gençlerin ismini koyduğu bu üniversitenin gelecekte de gençler tarafından gururla taşınmasını, büyütülmesini, geliştirilmesini hayal ediyor ve diliyorum. ‘ diyor.

Öğrenci merkezli hibrit eğitim modeliyle kendi alanında lider bireyler
Atlas Üniversitesi; proje tabanlı, tematik eğitim ve işbirliğine önem veren hibrit eğitim sistemini benimsiyor. Tüm eğitim kadrosuyla öğrenciyi merkeze alan ve öğrencinin ihtiyaç duyduğu metodları destekleyen mentorluk sistemi içerisinde faaliyetlerini yürüten eğitim modeli, ölçme ve değerlendirmenin ötesinde bir eğitim yolculuğu sunuyor. Eğitim sürecinde tam yetkinlik kazandırmaya odaklanan Atlas Üniversitesi, bilgi teknolojilerinden medya okuryazarlığına, liderlikten takım çalışması ve işbirliği yaklaşımlarına kadar birçok alanda donanımlı bireyler yetiştirme vizyonu ile hareket ediyor. Teorik eğitimleri pratik eğitimlerle tamamlayan Atlas, kendi hastanesinde pratik ve staj uygulamalarına olanak sağlıyor. Daha sonraki yıllarda bölümleri çoğalacak olan Atlas Üniversitesi’nde programlar artırılarak geçirgenlik sağlanacak.

Şehrin kalbinde üniversite kültürünü yaşatıyor
İstanbul’un merkezinde yer alan modern donanımlı Vadi İstanbul Kampüsü’yle Atlas Üniversitesi, ayrıcalıklı üniversite hayatına ev sahipliği yapıyor. Taksim, Şişli, Sarıyer, Beşiktaş, Levent, Maslak gibi merkezlere kısa mesafede bulunan kampüs alanı Ali Sami Yen Spor Kompleksi Türk Telekom Stadyumu, Vadi İstanbul ve Tem Otoyolu’na komşu durumda. Yazlık sinema, spor salonları, geniş kütüphanesi ve İstanbul Sokağı ile sosyal hayata da dokunan Atlas Üniversitesi, öğrencilerin ders dışı zamanlarını en iyi şekilde değerlendirmelerine imkan sağlıyor. 2500 m2’ye yayılan açık & kapalı alanı ve kendine ait teras bahçesinde okumayı, öğrenmeyi ve araştırmayı huzur veren bir iklime taşıyan Atlas Üniversitesi Kütüphanesi, zengin kitap, e-kitap, elektronik kaynak ve dokümanları, 20 adet çalışma odası, katalog tarama ve otomatik ödünç kitap kioskları, kafeteryası ile 7 gün 24 saat hizmet verecek.

ATLAS HAKKINDA:

Sorgulayan, araştıran, geliştiren ve uygulayan üniversite
Araştırmalara imkân sağlayan temel eğitim laboratuvarları ve Türkiye’nin en büyüklerinden olan multidisplineer laboratuvarının yanı sıra akademisyenlerin, öğrencilerin ve alanda hizmet veren tüm çalışanların eğitim alabileceği Head Labs (Health Education Advanced Dynamics), Creative Labs ve X Labs Ar-Ge laboratuvarları Atlas Üniversitesi bünyesinde yer alıyor. ‘Artık tasarımla yeniden şekillenmeyen sektörlerin başarılı olacağını düşünmüyoruz. Bu noktadan hareketle sağlık sektörünün de sosyal bilimlerle birlikte çalışacağı, sanatın mühendislikle buluşacağı bir eğitim yuvası hayal ediyorduk. Bunu donanımlı laboratuvarlarımızla hayata geçirdik. Gençlerimiz burada birçok alanda kendi yeteneklerine sınır koymadan çalışabilecek, kendini geliştirebilecek.’ diyen Dr. Yusuf Elgörmüş, yabancı dil konusunda da gençleri desteklediklerinin altını çiziyor. ‘Global arenada kendine istihdam yaratacak gençler yetiştirmek istiyoruz.’ diyen Dr. Yusuf Elgörmüş, iş ve staj noktasında yurtiçinde ve yurtdışında geniş imkânlar sağlamanın yanı sıra Atlas Üniversitesinden mezun olacak gençlerin girişimcilik fikirlerini de destekleyeceklerini belirtiyor. ‘Üniversitemiz mezunları, dünyada birçok ülkede yer alan sağlık merkezlerimizde çalışacak şekilde akredite olarak mezun olacak. Sağlık sektöründeki bu imkânlarımızın yanı sıra diğer bölümlerimizde de paydaşlarımız vasıtasıyla öğrencilerimizin ve mezunlarımızın yanında olacak ve destekleyeceğiz.’ şeklinde konuşan Dr. Yusuf Elgörmüş, çeşitli burs programlarıyla da gençlerin yanında olduklarını belirtiyor. YKS kontenjan bursundan tercih bursuna, aile indiriminden engelsiz hayat indirimine, şehit ve gazi yakınlarına sağlanan indirimlerden sporcu indirimine ve başarı burslarına kadar gençleri destekleyecek programlar Atlas Üniversitesi’nde genç zihinleri bekliyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu