Acı Haberi Bakan Koca Verdi

Sakarya’nın Hendek ilçesindeki havai fişek fabrikasında meydana gelen patlama nedeniyle bölgeye sağlık ve itfaiye ekipleri sevk edildi. Gelen son dakika haberine göre; İçişleri Bakanı Soylu, “7 kişilik bir kaybımız var, 4’ü vefat. 3’ünü de arama tarama çalışmalarına devam ediyoruz” ifadelerini kullandı. Sağlık Bakanı Koca, yaptığı son açıklamada 92 hastanın taburcu olduğunu açıkladı. Cumhurbaşkanı Erdoğan, yangının kontrol altına alındığını duyurdu. Bakan Soylu, söndürme çalışmalarının tamamen sona erdiğini ifade etti. Öte yandan meydana gelen patlamada yaşamını yitiren 4 kişiden 2’sinin kimliği tespit edildi.
Sakarya’nın Hendek ilçesindeki havai fişek fabrikasında patlama meydana geldi. Alınan bilgiye göre, Hendek Yukarıçalıca mevkisindeki bir havai fişek fabrikasında henüz belirlenemeyen nedenle patlama oldu. Patlama sesi yaklaşık 50 kilometre uzaklıktaki kentin birçok noktasından duyuldu. Patlamanın ardından birçok kişi sokağa çıktı. Bölgeye, çok sayıda sağlık ve itfaiye ekipleri sevk edildi.

BAKAN KOCA: 92 HASTA TABURCU OLDU
Sağlık Bakanı Fahrettin Koca Sakarya Hendek’te meydna gelen patlama ile ilgili son durumu paylaştı. Bakan Koca, “Sakarya Hendek’teki patlamada yaralanan ve tedavisi devam eden hastalarımızı Hendek Devlet Hastanemizde ziyaret ettik. Hastaneye kaldırılan 114 kişiden 92’si taburcu oldu, 22’sinin tedavisi sürüyor. Hayatını kaybeden 4 yurttaşımıza Allah’tan rahmet, yaralılarımıza şifa diliyorum.” ifadelerini kullandı.

‘SÖNDÜRME ÇALIŞMASI TAMAMEN SONA ERDİ”

Bakan Soylu yaptığı açıklamada, “Hemen bir durum değerlendirmesi ortaya koyduk. Söndürme çalışması yapıldı. Şunu söyleyebilirim. Söndürme çalışmaları tamamen sona erdi. Arama kurtarma çalışmaları gerçekleştirmeye başladı. Son değerlendirmede elde ettiğimiz sonuç şu. 186 kişi içeride demiştik. 7 kişilik bir kaybımız var, 4’ü vefat. 3’ünü de arama tarama çalışmalarına devam ediyoruz.” ifadelerini kullandı. Mart ayında burayla ilgili bir denetim gerçekleştirildi, patlayıcı bir madde içerdiği sebebiyle. Özellikle patlayıcı, yanıcı maddelerin üretimini yapan yerlerle alakalı bu denetimlerimiz sıklıkla devam etmektedir. Kendi adına bir prosedürü vardır. Bu prosedür aksamaksızın devam eder.
İNCELEME YAPTILAR
İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, Sağlık Bakanı Fahrettin Koca ile Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk, Sakarya’nın Hendek ilçesinde patlama meydana gelen havai fişek fabrikasının bulunduğu bölgede inceleme yaptı.

FINDIKLIK ALANDA ARAMA ÇALIŞMASI YAPILACAK
Sakarya Valisi Çetin Oktay Kaldırım ve Sakarya Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem Yüce, havai fişek fabrikasında meydana gelen patlama sonrasında yaralanarak Sakarya Üniversitesi Eğitim ve Araştırma Hastanesi’ne kaldırılan yaralıları ziyaret etti. Vatandaşlarla ve yaralı yakınlarıyla görüşen Vali Kaldırım, hastane ziyareti sonrasında, yaptığı açıklamada şunları söyledi:
“Bütün hastalarımızı ziyaret etmiş olduk. Şu anda yaralılardan birçoğu taburcu oldu. Yatanların sayısı 16’ya kadar düştü. 1 hastamız da İstanbul Kartal’a sevk edildi ve durumu iyi. En son rakamlara göre 4 vefat var. İkisinin kimliği tespit edildi, diğerlerinin isim tespitleri için otopsi çalışmaları sürüyor. 3 tane de ulaşılamayan vatandaşımız var. Arkadaşlarımız şu an sahada, çalışma yapıyorlar. Hem soğutma hem de arama çalışmaları sürüyor. Fındıklık alanda sabah tekrar bir arama başlayacak. İnşallah sağsalim onlara ulaşırız. Allah beterinden korusun” dedi.
‘BİLGİLER KAMUOYU İLE PAYLAŞILACAKTIR’
Yangının çıkış nedeniyle ilgili incelemenin tamamlanmasının ardından bilgilerin kamuoyuyla paylaşılacağını belirten Vali Kaldırım, “Gerçekleştirilen soğutma çalışmasının ardından hem itfaiyemiz hem de diğer birimlerimizin yapacağı çalışma ve Başsavcılığımızın yapacağı soruşturma sonucu tespit edilecektir. Bu çalışma zaten yapıldığında gerekli bilgiler kamuoyuyla paylaşılacaktır. Bugün 3 Bakanımız buradaydı. Cumhurbaşkanımız sürekli bizlerle görüştü, konuyla ilgili bilgi aldı. Devletimiz tüm imkanlarıyla sahadaydı. Çok büyük bir patlamaydı ve Allah beterinden korusun diyoruz, Allah bir daha böyle bir afeti ne Sakarya’mıza ne ülkemize göstermesin. İnşallah sağ salim kalan 3 kişiye de ulaşırız” diye konuştu.
ÖLEN İKİ KİŞİNİN KİMLİĞİ BELİRLENDİ
Meydana gelen patlamada yaşamını yitiren 4 kişiden 2’sinin kimliği tespit edildi. Ölen 2 kişinin Hava Çelik ve Selahattin Tepeçınar olduğu belirlendi.
KAYIP KİŞİLERDEN BİRİ, İHH GÖNÜLLÜSÜNÜN OĞLU
Patlama sırasında İHH gönüllüsü Muammer Yılmaz koşarak fabrikaya geldi. İtfaiyeciler, Muammer Yılmaz’ı patlamanın olduğu alana fazla yaklaştırmazken, oğlu Halis Yılmaz’ın kaybolan 3 kişi arasında olduğu öğrenildi.
BAKAN KOCA’DAN UYARI
Sağlık Bakanı Koca, ‘Meteorolojik tahminlere göre, özellikle yakın bölgenin ilk 12 saatinin önemli olduğunu bu anlamda maskeli olunmasını, mümkün mertebe dışarı çıkılmamasını, ev, kapı ve pencerelerin biraz daha kontrollü açılmasını öneriyoruz’ dedi.
Öte yandan Sağlık Bakanı Koca, Twitter’dan yaptığı açıklamada, “Havai fişek fabrikasındaki patlamada yaralanan hastalarımızdan birini, yanık tedavisi için, helikopter ambulansla, Sakarya Eğitim ve Araştırma Hastanemizden İstanbul Kartal Eğitim ve Araştırma Hastanemize sevk ettik. Tedavisini yakından takip edeceğiz.” ifadelerini kullandı.

“PATLAMA ÇEVREYİ DE ETKİLEYEN BİR HASARA YOL AÇTI”

Bakan Koca yaptığı paylaşımad “Acil Durum Merkezinde birlikte görev aldığımız bakan arkadaşlarımla, patlamanın yaşandığı havai fişek fabrikası çevresinde incelemelerde bulunduk. Yangın kontrol altına alınmış durumda. Patlama, çevreyi de etkileyen bir hasara yol açtı.” ifadelerini kullandı.

BAKAN SOYLU’DAN AÇIKLAMA
Soylu, Sağlık Bakanı Fahrettin Koca ve Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk ile patlamanın meydana geldiği havai fişek fabrikasındaki incelemenin ardından yaptığı açıklamada, Bakan Koca’nın açıklamaları yaptığını söyledi.
Hem soğutma hem de enkazdaki diğer çalışmaların devam ettiğini belirten Soylu, “Onun üzerine söyleyebilecek bir değerlendirme yok. Bütün ekiplerimiz çalışmalarını sürdürüyor. Aynı zamanda sayın Başsavcımızın da kontrolünde ve denetiminde, elbetteki patlamanın nerede meydana geldiği, nasıl meydana geldiğine yönelik çalışmalar da bu soğutma çalışmaları bittikten sonra değerlendirilip kamuoyuyla paylaşılacaktır. Geçmiş olsun.” diye konuştu.

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, Sağlık Bakanı Fahrettin Koca ile Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk, Sakarya’nın Hendek ilçesinde patlama meydana gelen havai fişek fabrikasının bulunduğu bölgede incelemede bulundu.

BAKAN ALBAYRAK’TAN TAZİYE MESAJI
Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak, Sakarya’nın Hendek ilçesinde havai fişek fabrikasında meydana gelen patlamaya ilişkin taziye mesajı yayınladı.
Bakan Albayrak açıklamasında şu ifadelere yer verdi;
Sakarya Hendek’teki havai fişek fabrikasında yaşanan patlama sonucu hayatını kaybeden vatandaşlarımıza Allah’tan rahmet, acılı ailelerine sabır diliyorum. Yaralılarımıza da Rabbim’den acil şifalar diliyorum. #Sakarya bölge halkına çok geçmiş olsun.
BAKAN GÜL’DEN BAŞSAĞLIĞI MESAJI
Adalet Bakanı Abdulhamit Gül, ‘Sakarya Hendek’te meydana gelen patlamada hayatını kaybeden vatandaşlarımıza Allah’tan rahmet, yaralananlara acil şifalar dilerim. Dualarımız, kalbimiz Sakarya’da’ dedi.
BAKAN SELÇUK: DERİN BİR ÜZÜNTÜYLE ÖĞRENDİK
Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk da hava fişek fabrikasında meydana gelen elim kazanın haberini derin bir üzüntüyle aldıklarını bildirdi. Selçuk açıklamasında, ‘Hayatını kaybeden vatandaşlarımıza Allah’tan rahmet, ailelerine baş sağlığı ve yaralılarımıza acil şifalar diliyorum. Dualarımız sizlerle. Geçmiş olsun’ dedi.
İLETİŞİM BAŞKANI ALTUN’DAN BAŞSAĞLIĞI AÇIKLAMASI
İletişim Başkanı Fahrettin Altun, Sakarya’nın Hendek ilçesinde havai fişek fabrikasında meydana gelen patlamayla ilgili açıklamalarda bulundu. İletişim Başkanı Altun açıklamasında şu ifadelere yer verdi;
Sakarya Hendek’te meydana gelen patlamada hayatını kaybeden vatandaşlarımıza Allah’tan rahmet, yaralılarımıza acil şifalar diliyorum. Cumhurbaşkanımız, yaşanan elim hadiseyle yakından ilgilenmekte ve devletimizin tüm kurumları eşgüdüm içerisinde büyük bir özveriyle çalışmaktadır.
AFAD’DAN RADYASYON İDDİALARINA YANIT
Radyasyon iddiaları üzerine AFAD’dan son dakika açıklaması geldi. AFAD’dan yapılan açıklamada, ‘Sakarya Hendek’te bulunan havai fişek fabrikasında 11.15 sularında meydana gelen kaza endüstriyel bir kaza olup, yetkililerden alınan bilgiye göre söz konusu fabrikada herhangi bir radyasyon kaynağı bulunmamaktadır.Ekiplerimiz tarafından ölçümler sürekli yapılmakta ve konu takip edilmektedir’ denildi.

Patlamada yaralananlar hastanelere kaldırıldı.
BAKAN PAKDEMİRLİ’DEN AÇIKLAMA
Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli, Sakarya-Hendek’te meydana gelen havai fişek fabrikasında yaşanan patlamanın ardından bölgeye 1 uçak, 2 helikopter ve 15 arazöz gönderdiklerini bildirdi.
Pakdemirli, Twitter hesabından yaptığı paylaşımda, “Sakarya’da havai fişek fabrikasında meydana gelen patlama sebebiyle Orman Genel Müdürlüğümüze bağlı 1 uçak, 2 helikopter ve 15 arazözü takviye olarak bölgeye gönderdik. Gelişmeleri yakından takip ediyoruz. Sakarya’ya büyük geçmiş olsun. Yaralılara acil şifalar diliyorum.” ifadesini kullandı.
Öte yandan Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli CNN Türk’te patlamaya ilişkin son dakika bilgileri paylaştı. Yangın söndürme uçak ve helikopterlerinin yolda olduğunu belirten Bakan Pakdemirli, yangının çıkış nedeniyle ilgili henüz bilgi olmadığını söyledi. 110 ton kadar mühimmatın olduğunu söyleyen Bakan Pakdemirli, ‘Yağış beklediğimiz için bir endişe yok’ dedi.

Son dakika! Kızılay’dan patlamayla ilgili kimyasal gaz uyarısı: Sakın solumayın!

KIZILAY BAŞKANI KINIK’TAN BÖLGEDEKİ VATANDAŞLARA UYARI
Kızılay Başkanı Dr. Kerem Kınık açıklamasında, ‘Sakarya Hendek patlamanın yaşandığı bölgeye yakın yerleşim yerlerindeki insanların evlerine girip kapı ve pencerelerini kapatarak dumanı solumaması gerekiyor. Yoğun duman varsa kapı eşiklerine ıslak havlu koyulabilir. Kimyasal olarak sağlığı olumsuz etkileyebilecek bir gaz’ ifadelerine yer verdi.

AK PARTİLİ ÇELİK’TEN PATLAMA AÇIKLAMASI
AK Parti Sözcüsü Ömer Çelik, Sakarya’nın Hendek ilçesinde meydana gelen patlamaya ilişkin son dakika açıklaması yaptı. Çelik açıklamasında, ‘Dualarımız canlarımızla… Sakarya Hendek’te patlama olan Havai Fişek Fabrikası’nda canlarımız var. Allah hepsini korusun.Tüm dualar ve gayretler onlar için…’ dedi.

Havai fişek fabrikasındaki patlamadan ilk görüntüler

HENDEK BELEDİYE BAŞKANI’NDAN İLK AÇIKLAMA
Hendek Belediye Başkanı Turgut Babaoğlu, “150-200 civarında çalışanı olduğu söyleniyor. Ambulans ve itfaiye dışında kimseyi almıyorlar. Net bir bilgim yok. 3-4 yıl önce de patlama yaşandı. Aynı fabrikada oldu. Ölen olmamıştı. Patlamalar hala sürüyor. Olay yerine 300 metre mesafedeyim. İlk baştaki kadar güçlü olmasa da patlamalar sürüyor. Tüm ekipler şu an burada. Hendek ilçesine 16 kilometre mesafede bir tesis” dedi.
“BOMBA DÜŞMÜŞ SANDIK”
Babaoğlu, “Çok güçlü bir patlamaydı. Telefonlarımız susmuyor. Tüm kentte duyuldu. Çevre illerde de duyuldu. Bomba düşmüş sandık. Şu an güvenlik tedbirleri alındı. Güvenlik çemberi kuruldu.” diye konuştu.

“SARSINTILAR OLDU”
CNN TÜRK canlı yayınına bağlanan AA muhabiri Uğur Subaşı yaptığı açıklamada, ‘Sakarya’nın Hendek ilçesinde havai fişek fabrikasında patlama oldu. Çevre illerden ses duyuldu. Vatandaşlar tedirgin oldu, anlaşılamadı ilk anda. Çok sayıda itfaiye ve ambulans ekibi sevk edildi. Evlerde, iş yerlerinde sarsıntılar oldu. Vatandaşların bazıları sokağa çıktı’ dedi.
‘DEPREM OLUYOR ZANNETTİ İNSANLAR’
CNN Türk’te açıklama yapan görgü tanığı Adalet Altunsoy, İlk başta ne olduğunu biz de anlamadık. Evimizin camları kırıldı. 200-300 metre civarında yakın fabrikaya. Yerleşim birimlerinin olduğu bir yer. Deprem oluyor zannetti insanlar, yakınlarımızı aradık. Alev görmüyorum, duman görüyorum sadece. Orta ölçekli bir fabrika diyebiliriz. Deponun patladığı yönünde bir bilgi var’ dedi.

BENZER OLAY 2008 YILINDA İSTANBUL DAVUTPAŞA”DA YAŞANMIŞTI
Davutpaşa Patlaması ile açılan dava haberi şöyle:

Davutpaşa Patlaması Davası’nda karar açıklandı

Davutpaşa’da 31 Ocak 2008 tarihinde gerçekleşen patlamaya ilişkin Yargıtay’ın bozma kararının ardından yeniden görülen davada karar açıklandı.
İSTANBUL-Davutpaşa’da 31 Ocak 2008 tarihinde 21 kişinin hayatını kaybettiği, 115 kişinin de yaralandığı maytap atölyesi patlamasına ilişkin Yargıtay’ın bozma kararının ardından 4 sanık yönünden yeniden görülen davada karar açıklandı.
2 sanık “İhmal suretiyle görevi kötüye kullanma” suçundan 10’ar ay hapis cezasına çarptırıldı. 2 sanık ise ‘Görevi kötüye kullanma” suçundan 1 yıl 8 ay hapis cezasına çarptırıldı. Verilen cezalar ertelendi.

Bakırköy 6. Ağır Ceza Mahkemesi’ndeki duruşmaya sanıklar katılmazken, bazı müştekiler ve taraf avukatları hazır bulundu.
Duruşmada söz verilen müştekilerin avukatları, Yargıtay’ın bozma kararına mahkemenin uymamasını gerektiğini belirterek, sanıkların “bilinçli taksirle öldürme” suçundan en üst sınırdan cezalandırılmalarını talep etti.
“GERÇEK SORUMLULAR CEZA ALMIYOR”
Duruşmada konuşan müşteki İdris Çabuk da mahkemenin kararında direnmesini talep ederek, “Ben eşimi kaybettim. 11 yıldır bu dava devam ediyor. Bir değişiklik olmadı. Gerçek sorumlular ceza almıyor. Gerçek sorumlular ceza almış olsaydı, devam eden kazalar meydana gelmeyecekti. Sorumluların en üst sınırdan cezalandırılmalarını istiyorum.” dedi.
Müşteki Haki Güleç ise mücadelelerinin başka ocaklara ateş düşmemesi için olduğunu söyleyerek, “Verilecek karar, iş cinayetlerine ya ‘dur’ diyecek ya da ‘devam’ diyecek.” ifadelerini kullandı.
Diğer müştekiler de sanıkların cezalandırılmasını talep etti.
“BU DURUM HUKUKUN GÜVENİLİRLİĞİNİ SARSACAKTIR”
Cumhuriyet Savcısı Tarık Bendez, ceza sorumluluğunun şahsi olduğunu, hiç kimsenin başkasının fiilinden dolayı sorumlu tutulamayacağını belirtti.
Cumhuriyet savcısı, Davutpaşa’daki patlama olayından dolayı Zeytinburnu Belediyesi’nde çalışan kamu görevlilerinin olayla eylem arasında uygun illiyet bağının olmadığını, patlayıcı maddelerle ilgili olarak denetim yetkisinin İçişleri Bakanlığı’nda ve valilikte olduğunu, bu konuda sorumluluğun İçişleri Bakanlığı’nda bulunduğunu, uygun illiyet bağının hukukçular tarafından tespit edilmesi gerektiğini, illiyet bağının bu kadar genişletilmesi halinde ve Yargıtay 12. Ceza Dairesi’nin karar doğrultusunda karar verilmesi halinde her ölümlü olayda belediyelerin, kaymakamlığı ve valiliğin sorumlu olup yargılanması gerektiği gibi bir kabulün ortaya çıkacağını ve bu durumun da hukuk güvenilirliğini sarsacağını belirtti.
SANIKLAR BERAATLERİNİ TALEP ETTİ
Ceza hukuku ile tazminat hukukunun farklı şeyler olduğunu belirten cumhuriyet savcısı, tazminat hukukunda “kusursuz sorumluluk” ilkesinin geçerli olduğunu, umumiyetle bu konuda görevli yetkilendirilen kişilerin bu durumu karıştırdığını, bu durumun uzun zamandır ülkede hukuk kargaşasına yol açtığını, gerçek sorumluların cezalandırılmadığını, bir kısım sanıkların cezalandırıldığını, bu hali ile eylemde uygun illiyet bağı olmadığından ve sanıkların üzerlerine atılı suçun unsurlarının da oluşmadığından beraatlerini talep etti.
Daha sonra kararını açıklayan mahkeme heyeti, sanık Şevket Yıldırım ve Hatice Küçükakyüz’ü “ihmal suretiyle görevi kötüye kullanma” suçundan birer yıl hapis cezasına çarptırarak, sanıkların geçmişteki hali, sosyal durumu, suç sonrası ve yargılama süresindeki dosyaya yansıyan tutum ve davranışlarından dolayı cezalarının onar aya düşürülmesine karar verdi.
Mahkeme, sanıklar Rüstem Tekin ve Feruz Kutsal’a “görevi kötüye kullanma” suçundan ikişer yıl hapis cezası vererek, sanıkların geçmişteki hali, sosyal durumu, suç sonrası ve yargılama süresindeki dosyaya yansıyan tutum ve davranışlarından dolayı cezalarını birer yıl sekizer aya indirdi.
Sanıklar Şevket Yıldırım, Hatice Küçükakyüz, Rüstem Tekin ve Feruz Kutsal’ın cezalarının 2 yıldan az süreli hapis cezaları olmalarını dikkate alan mahkeme, sanıkların daha önceden kasıtlı bir suçla mahkum edilmemiş olması, kişilik özellikleri itibarıyla yeniden suç işlemeyeceği hususunda kanaat oluşması, basit bir araştırma ile tespit edilebilecek somut ve ölçülebilir zararın meydana gelmemesi sebebiyle sanıklar hakkındaki cezalar yönünden hükmün açıklanmasının geriye bırakılmasına karar verdi.
Bu arada, olayda hayatını kaybedenlerin yakınları, duruşma öncesi Bakırköy Adalet Sarayı önünde toplanarak “Davutpaşa’yı unutmadık, unutturmayacağız” pankartı açtı.
Haber Güncelleme:Turkiye Esnaf Gazetesi

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu